Skip to content

186 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$113,900
Last Sale Date
Jun 21, 1995

Property Information

Block44.109
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,014
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
27%
Improvement Value:$182,100
73%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+1.0%
2024$6,093+5.9%
2023$5,754-0.1%
2022$5,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 5277, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4658, Page 855