Skip to content

1054 Barnacle DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 24, 2006

Property Information

Block44.10
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,956
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
29%
Improvement Value:$146,000
71%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078+1.0%
2024$5,029+5.9%
2023$4,748-0.1%
2022$4,755+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13028, Page 1598

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 10535, Page 1413

Property Built

Built

Year Built: 1978