Skip to content

210 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block44.110
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,348
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,600
36%
Improvement Value:$119,600
64%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,623+1.0%
2024$4,579+5.9%
2023$4,324+1.6%
2022$4,255+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,348DeedBook 20152, Page 1627Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$410,224
Sq Ft1,348DeedBook 19202, Page 1039Recorded10/21/2022

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,348DeedBook 18297, Page 399Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$160,200
Sq Ft1,348DeedBook 17744, Page 96Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 4416, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1977