Skip to content

162 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block44.110
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,738
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
26%
Improvement Value:$182,800
74%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,170+1.0%
2024$6,111+5.9%
2023$5,770-0.1%
2022$5,778+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,738DeedBook 17618, Page 1956Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$88,040
DeedBook 5183, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1994