Skip to content

153 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block44.111
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
27%
Improvement Value:$180,900
73%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+1.0%
2024$6,108+5.9%
2023$5,768-0.1%
2022$5,775+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 17348, Page 1444Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 16983, Page 832Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 16983, Page 821Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 10677, Page 1461

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4908, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1973