Skip to content

1558 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$353,500
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block44.112
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,709
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
32%
Improvement Value:$145,600
68%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069-3.8%
2024$5,267+5.9%
2023$4,974+7.2%
2022$4,638+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$353,500
Sq Ft1,709DeedBook 18147, Page 503Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,709DeedBook 17491, Page 1900Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$237,113
DeedBook 12344, Page 1236

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 11173, Page 720

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10084, Page 66

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5385, Page 67

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 5190, Page 255

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4731, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1975