Skip to content

178 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block44.112
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
38%
Improvement Value:$103,800
62%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,137+1.0%
2024$4,097+5.9%
2023$3,868-0.1%
2022$3,873+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,056DeedBook 19286, Page 1760Recorded1/27/2023

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13673, Page 1333

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 11491, Page 1677

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 10421, Page 1528

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4890, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1991