Skip to content

1470 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$202,605
Last Sale Date
May 16, 2002

Property Information

Block44.113
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,348
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$222,000
78%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,042+1.0%
2024$6,974+5.9%
2023$6,585-0.1%
2022$6,594+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$202,605
DeedBook 10893, Page 1054

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10615, Page 1631