Skip to content

114 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block44.114
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,496
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
19%
Improvement Value:$267,000
81%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,159+10.7%
2024$7,367+5.9%
2023$6,957-0.1%
2022$6,966+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,496DeedBook 19324, Page 1674Recorded3/15/2023

Property Sale

Sale
$189,985
DeedBook 10257, Page 1925

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$19,750
DeedBook 5415, Page 380