Skip to content

87 Flipper AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1990

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block44.114
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,144
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
38%
Improvement Value:$99,900
62%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,010+1.0%
2024$3,971+5.9%
2023$3,750-0.1%
2022$3,755+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 15855, Page 341Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$23,900
DeedBook 4857, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1990