Skip to content

91 Flipper AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block44.114
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
38%
Improvement Value:$100,400
62%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,022+1.0%
2024$3,984+5.9%
2023$3,762-0.1%
2022$3,767+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 17276, Page 1215Recorded10/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 16695, Page 496Recorded3/29/2017

Property Sale

Sale
$23,900
DeedBook 4857, Page 243