Skip to content

142 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block44.114
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,324
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$114,400
65%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+1.0%
2024$4,328+12.8%
2023$3,837-0.1%
2022$3,842+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900
Sq Ft1,324DeedBook 19078, Page 232Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4983, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1977