Skip to content

131 Flipper AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block44.114
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,040
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
40%
Improvement Value:$92,100
60%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,816+1.0%
2024$3,779+5.9%
2023$3,569-0.1%
2022$3,574+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 17037, Page 76Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14166, Page 1142

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13314, Page 974

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 10515, Page 1918

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 10184, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1977