Skip to content

118 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block44.114
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,356
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
34%
Improvement Value:$122,100
66%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,561+1.0%
2024$4,517+5.9%
2023$4,266-0.1%
2022$4,271+1.4%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16749, Page 1594Recorded5/26/2017

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 14501, Page 222

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 14435, Page 54

Property Sale

Sale
$29,532
DeedBook 14175, Page 284

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10778, Page 1644

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5428, Page 209

Property Sale

Sale
$84,213
DeedBook 5229, Page 54

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4957, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1973