Skip to content

1406 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block44.116
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
37%
Improvement Value:$104,000
63%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,092+1.0%
2024$4,052+5.9%
2023$3,827-0.1%
2022$3,832+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000
Sq Ft1,144DeedBook 19858, Page 175Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 17125, Page 1783Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 4341, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1976