Skip to content

1445 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$334,687
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block44.117
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
33%
Improvement Value:$191,000
67%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+1.0%
2024$7,060+5.9%
2023$6,666-0.1%
2022$6,675+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$334,687
Sq Ft1,680DeedBook 18671, Page 1315Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14221, Page 1449

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5756, Page 545