Skip to content

1429 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block44.117
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
22%
Improvement Value:$229,700
78%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,345+1.0%
2024$7,274+11.0%
2023$6,555-0.1%
2022$6,563+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14283, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1985