Skip to content

1533 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$324,999
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block44.118
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
21%
Improvement Value:$237,700
79%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+1.0%
2024$7,419+7.0%
2023$6,931-0.1%
2022$6,940+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$324,999

From:

To:

Sq Ft2,608DeedBook 16131, Page 445Recorded7/10/2015

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 10865, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5467, Page 361