Skip to content

1465 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2017

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block44.118
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,554
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
18%
Improvement Value:$291,300
82%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800+1.0%
2024$8,715+5.9%
2023$8,229-0.1%
2022$8,240+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 16906, Page 194Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$59,900

From:

To:

DeedBook 16655, Page 1547Recorded2/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017