Skip to content

1505 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$476,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block44.118
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,524
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,300
30%
Improvement Value:$157,100
70%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+1.0%
2024$5,518+5.9%
2023$5,211-0.1%
2022$5,217+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$476,000
Sq Ft1,524DeedBook 20047, Page 916Recorded6/23/2025

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 15520, Page 1882

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 14031, Page 427

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10105, Page 1397

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4977, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4925, Page 131