Skip to content

1536 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2023

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block44.119
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,867
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
16%
Improvement Value:$370,600
84%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,967+1.0%
2024$10,861+557.9%
2023$1,651-0.1%
2022$1,653+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,867DeedBook 19399, Page 643Recorded6/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 18669, Page 1937Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$8,000

From:

To:

DeedBook 16111, Page 557Recorded6/18/2015

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5497, Page 105

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4418, Page 37