Skip to content

1540 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block44.119
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
27%
Improvement Value:$173,400
73%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+1.0%
2024$5,879+5.9%
2023$5,552-0.1%
2022$5,559+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,932DeedBook 19118, Page 1653Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 13105, Page 1929

Property Sale

Sale
$138,166
DeedBook 5681, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5105, Page 355