Skip to content

1544 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 6, 2004

Property Information

Block44.119
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,521
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
24%
Improvement Value:$234,900
76%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,717+1.0%
2024$7,643+5.9%
2023$7,217-0.1%
2022$7,226+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 11906, Page 763

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 10535, Page 1065

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4661, Page 515