Skip to content

105 Outboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Mar 22, 1996

Property Information

Block44.119
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,226
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
24%
Improvement Value:$215,500
76%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,022+1.0%
2024$6,954+5.9%
2023$6,567-0.1%
2022$6,575+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5354, Page 304

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 4771, Page 566

Property Sale

Sale
$18,900
DeedBook 4601, Page 243