Skip to content

127 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block44.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,498
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
27%
Improvement Value:$155,800
73%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,286+1.0%
2024$5,235+5.9%
2023$4,944+0.8%
2022$4,906+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,498DeedBook 17905, Page 430Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 10010, Page 685

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5129, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4934, Page 32

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4842, Page 172

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4461, Page 561