Skip to content

102 Outboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 10, 2010

Property Information

Block44.120
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,568
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
27%
Improvement Value:$167,300
73%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,713+1.0%
2024$5,658+5.9%
2023$5,343-0.1%
2022$5,350+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 14624, Page 1962

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 5734, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5566, Page 719