Skip to content

91 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 3, 2025

Property Information

Block44.120
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,341
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$140,900
70%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,028+1.0%
2024$4,979+5.9%
2023$4,702-0.1%
2022$4,708+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,341DeedBook 19927, Page 949Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,341DeedBook 17278, Page 1601Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11718, Page 605

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 5216, Page 663

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5149, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4831, Page 437