Skip to content

97 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block44.120
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,992
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$172,100
74%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,803+1.0%
2024$5,747+5.9%
2023$5,427-0.1%
2022$5,434+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 16358, Page 1367Recorded4/6/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5519, Page 497

Property Sale

Sale
$124,600
DeedBook 5193, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1994