Skip to content

105 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
May 12, 2000

Property Information

Block44.120
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,626
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
24%
Improvement Value:$195,100
76%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,124+1.0%
2024$6,062+6.2%
2023$5,711-0.1%
2022$5,718+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10102, Page 1174

Property Sale

Sale
$119,405
DeedBook 5178, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1994