Skip to content

122 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Jul 20, 2001

Property Information

Block44.121
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,058
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
31%
Improvement Value:$145,300
69%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,239+1.0%
2024$5,188+5.9%
2023$4,899-0.1%
2022$4,906+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 10479, Page 1684

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 10202, Page 1781

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5327, Page 21

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4878, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1975