Skip to content

94 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block44.121
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,607
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
17%
Improvement Value:$315,400
83%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,463+1.0%
2024$9,371+5.9%
2023$8,849-0.1%
2022$8,861+488.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$444,000

From:

To:

Sq Ft2,607DeedBook 18004, Page 423Recorded8/11/2020

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 17773, Page 196Recorded2/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020