Skip to content

98 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block44.121
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,680
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
16%
Improvement Value:$357,800
84%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516+7.0%
2024$9,824+4.5%
2023$9,404-4.8%
2022$9,874+555.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,680DeedBook 18809, Page 9Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft2,680DeedBook 18016, Page 241Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 17855, Page 1320Recorded4/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020