Skip to content

110 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block44.121
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,753
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
29%
Improvement Value:$165,100
71%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,775+1.0%
2024$5,720+5.9%
2023$5,401-0.1%
2022$5,408+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,753DeedBook 18595, Page 1711Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,753DeedBook 16392, Page 835Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5297, Page 725

Property Sale

Sale
$101,184
DeedBook 5036, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4990, Page 302