Skip to content

5 Admiral AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block44.122
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,256
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
23%
Improvement Value:$227,300
77%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,298+1.0%
2024$7,227+5.9%
2023$6,824-0.1%
2022$6,833+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 11006, Page 1317

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 10541, Page 441

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5710, Page 556