Skip to content

1517 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block44.123
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
31%
Improvement Value:$145,400
69%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,242+1.0%
2024$5,191+5.9%
2023$4,902-0.1%
2022$4,908+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 16580, Page 1173Recorded11/28/2016

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14597, Page 134

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4395, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1978