Skip to content

113 Hull DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block44.127
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,962
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
22%
Improvement Value:$251,300
78%
Total Assessment$320,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+1.0%
2024$7,624+6.1%
2023$7,185-0.1%
2022$7,195+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 13445, Page 399

Property Sale

Sale
$204,680
DeedBook 10604, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10245, Page 1482