Skip to content

241 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$185,869
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block44.127
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,158
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
23%
Improvement Value:$222,300
77%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+1.0%
2024$6,849+6.1%
2023$6,454-0.1%
2022$6,462+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,869
DeedBook 10455, Page 1149

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5743, Page 649

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427