Skip to content

1611 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block44.128
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage2,784
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
24%
Improvement Value:$215,400
76%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+1.4%
2024$6,902+6.6%
2023$6,474-0.1%
2022$6,482+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10449, Page 904

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5379, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1981