Skip to content

1603 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 5, 2004

Property Information

Block44.128
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage2,784
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
24%
Improvement Value:$214,900
76%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,985+1.0%
2024$6,917+5.9%
2023$6,532-0.1%
2022$6,540+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11943, Page 1051

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 5384, Page 673

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4593, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1981