Skip to content

1599 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block44.128
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage2,784
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
24%
Improvement Value:$211,300
76%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+1.0%
2024$6,829+5.9%
2023$6,448-0.1%
2022$6,457+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000
Sq Ft2,784DeedBook 19470, Page 1633Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 17270, Page 1003Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5410, Page 689

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5176, Page 735

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4222, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1978