Skip to content

1595 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block44.128
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage2,784
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
23%
Improvement Value:$222,300
77%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+1.0%
2024$7,099+5.9%
2023$6,704-0.1%
2022$6,712+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,784DeedBook 19547, Page 450Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 17267, Page 1798Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5398, Page 555

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5128, Page 325

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4400, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1978