Skip to content

148 Gaff RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block44.129
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,055
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
24%
Improvement Value:$199,800
76%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,528+1.0%
2024$6,465+5.9%
2023$6,105-0.1%
2022$6,112+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 17210, Page 1804Recorded8/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 5752, Page 811