Skip to content

140 Riptide AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block44.12
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,689
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
27%
Improvement Value:$166,600
73%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+1.0%
2024$5,611+5.9%
2023$5,299+1.1%
2022$5,241+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,689DeedBook 20226, Page 1005Recorded12/15/2025

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 17089, Page 1330Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 11918, Page 1792

Property Built

Built

Year Built: 1993