Skip to content

116 Riptide AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block44.12
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
42%
Improvement Value:$87,600
58%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,752+1.0%
2024$3,716+5.9%
2023$3,509-0.1%
2022$3,513+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,020DeedBook 18365, Page 1857Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5475, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1977