Skip to content

321 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$186,073
Last Sale Date
Feb 20, 2001

Property Information

Block44.130
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,836
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
24%
Improvement Value:$194,900
76%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369+1.0%
2024$6,307+5.9%
2023$5,956-0.1%
2022$5,964+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$186,073
DeedBook 10352, Page 1963

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$228,500
DeedBook 5670, Page 91

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427