Skip to content

149 Gaff RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$186,928
Last Sale Date
Jun 21, 2000

Property Information

Block44.130
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,082
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,700
22%
Improvement Value:$218,800
78%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+1.0%
2024$6,898+5.9%
2023$6,513-0.1%
2022$6,522+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,928
DeedBook 10145, Page 1797

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427