Skip to content

1659 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block44.131
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,908
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$206,000
77%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395+1.0%
2024$6,330+6.1%
2023$5,964-0.1%
2022$5,972+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$183,450
DeedBook 10215, Page 1321

Property Sale

Sale
$143,750
DeedBook 5511, Page 580

Property Sale

Sale
$119,495
DeedBook 5195, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1994