Skip to content

316 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Feb 4, 2019

Property Information

Block44.131
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$175,400
74%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,885+1.0%
2024$5,828+5.9%
2023$5,503-0.1%
2022$5,510+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 17381, Page 933Recorded2/11/2019

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 15339, Page 113

Property Sale

Sale
$271,500
DeedBook 13854, Page 1265

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 12284, Page 1604

Property Sale

Sale
$140,300
DeedBook 5757, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5601, Page 811