Skip to content

344 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block44.131
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
21%
Improvement Value:$226,600
79%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,163+1.0%
2024$7,094+5.9%
2023$6,699-0.1%
2022$6,708+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$347,000
Sq Ft2,264DeedBook 17623, Page 1481Recorded9/27/2019

Property Sale

Sale
$178,034
DeedBook 5714, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427