Skip to content

1671 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$314,900
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block44.131
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,444
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
22%
Improvement Value:$231,800
78%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,387+1.0%
2024$7,316+5.9%
2023$6,908-0.1%
2022$6,917+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$314,900

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 16456, Page 360Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10219, Page 219

Property Sale

Sale
$89,295
DeedBook 5185, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$16,320
DeedBook 5120, Page 465